25 жовтня 2014 р.

Усна історія –місток між минулим і сьогоденням.

Для бібліотекарів Тульчинського району досвід збирати усні історії бзапочаткований давно. Більше десяти років назад під керівництвом провідного 
бібліографа – краєзнавця Ахевич Наталі Павлівни бібліотекарі почали  записувати матеріали про свідків Голокосту та Голодомору. А готуючи матеріал до 65 – річчя визволення України кожен сільський бібліотекар записував спогади ветеранів. Ці спогади, фотографії, документи завжди є і будуть унікальним краєзнавчим матеріалом. Піднято було великий пласт історичних досліджень.
Через деякий час вирішили записувати ці свідчення на відео. Адже перевага відеоматеріалів перед друкованими очевидна..
Зокрема Тиманівською сільською бібліотекою - філією був проведений збір відеоматеріалів, присвячених 70- річчю  звільнення села від окупантів і 70- річчю від дня загибелі керівника Тиманівського підпілля Якова Семеновича Кокошка.
Склавши  перелік односельчан, які пережили  окупацію, я почала записувати їх спогади на відео. Незабутні почуття переповнювали мене, нелегко було вести інтерв’ю. Через деякий час зупинялася, терпляче чекала поки старенькі заспокоювались, збиралися з думками.
Скарбницю спогадів також  поповнили учасники березневого засідання  клубу «Надвечір’я», більшість з яких є дітьми війни. Під час засідання був наведений такий факт з їхнього дитинства. Коли почала працювати пошта в село в один день прийшло 45 клаптиків цигаркового паперу - похоронок. До цих пір не стерлося в пам’яті як тужило  село.
Збираючи усні дані. Ми рятуємо джерела, які не відкладаються в архівах, а втрачаються з кожною хвилиною назавжди. І що найголовніше, що таким усним істориком може бути кожен небайдужий, кожен, хто  хоче передати цей скарб нащадкам.
 Я продовжуватиму вивчати історію нашого краю з уст очевидців тих часів, яких багато вже нажаль немає.
 За матеріалами буде видана брошура. Також в повному об’ємі з цими  матеріали можна буде познайомитись на блозі «Скарбниця Тиманівської бібліотеки».
Усна історія завжди буде тим крихким містком, який поєднує фізичну реальність того що відбулося з сьогоденням.


Немає коментарів:

Дописати коментар